News

Derneğimizden Furkan ve Kubilay model olarak objektif karşısına geçtiler, kendilerini tebrik ediyoruz. Bu tarz projeleri destekliyor, firmaları iş birliklerine davet ediyoruz. Ne kadar görünür olursak toplumda ‘normallik’ algısı olumlu yönde o kadar değişecek. Proje için @bilge.karga firmasına teşekkür ederiz. (https://www.bilgekarga.com.tr/)

Örnek olması dileğiyle…


・・・

Merhabalar ben Furkan, Treacher Collins Sendromuna sahibim, sizlerden biriyim. Bu sendrom yüzdeki kemik ve doku gelişimini etkileyen genetik bir durumdur. Ben de herkes gibi gündelik hayatta sıkıntılar çeken, eğlenen, hayallerimin peşinde ilerleyen kendimle barışık olan birisiyim. Hayat önüme ne kadar engel çıkarırsa çıkarsın ben o engelleri aşmaya devam ediyorum. Güzelliğin görülen yüzde değil, bakan gözde olduğunu ve her insanın farklı olduğunu, farklılıkların bizi benzersiz kıldığını düşünüyorum.


Herkese merhabalar, ben Kubilay, üç milyon doğumda bir görülen Nörofibromozis tip 1 hastası olarak dünyaya geldim. Kendimle barışığım. Benim hastalığıma sahip olan bireylerin de sesi olmak ve hayatın içinde bizlerin var olduğunu göstermek istiyorum. Hayat her zaman kolay olmasa da bizler daima güçlüyüz.

#KendinOl 🎈

Altınbaş Üniversitesi Eczacılık Kulübü Futurepharm kongresinde Treacher Collins’i konuşup, keyifli bir türk işaret dili atölyesi yaptık. Futurepharm kongresini organize eden eczacılık kulübü’ne çok teşekkür ederiz.
@future.pharm

Ankara’ da ailelerimiz ve gönüllülerimizle bir araya geldik, verimli ve keyifli bir toplantı gerçekleştirdik. Genişlemeye, etki alanımızı artırmaya, bakış açılarını değiştirmeye devam. #yuzumlemutluyum

Çorbada Tuzun Olsun Derneği ile anlamlı bir işbirliği gerçekleştirdik, birlikte evsiz bireylere çorba dağıttık, onların sorunlarını dinledik, karşılıklı paylaşımlarda bulunduk. Bu anlamlı etkinlik için başarılı çalışmalara imza atan ve hep yanımızda olan değerli Çorbada Tuzun Olsun Derneği ailesine en içten teşekkürlerimizle. Birlikte bakış açılarını değiştirmeye, değişimi görmeye devam.  @corbadatznolsun #yuzumlemutluyum

Istanbul Rumeli Üniversitesi’nde Cupcake etkinliğinde aşçılık ve gastronomi bölümü öğrencileriyle birlikte atölye çalışması yaptık, beraber çok eğlendik. Etkinlik sonrasında derneğimizin faaliyetleri ile ilgili sunum yaptık. Dernek yönetiminden Pınar Emir, Şükran Sarp ve Hakan Öztürk’ ün katılım sağladığı organizasyon için Sn. Halil Ibrahim Orhan’a, Sn. Selda Sertakan’a, Sn. Haydar Şahin’e ve aşçılık bölümünde okuyan çok değerli öğrencimiz ve üyemiz sevgili Dilara Akyol’a çok teşekkür ederiz.

••Zeynep Çakır (Avukat)••
Elli binde bir görülen ve yüz bölgesinde farklı bir görünüme yol açan Treacher Collins Sendromu ile doğan Zeynep Çakır, 5 yaşında karşılaştığı bir savcıdan etkilenerek savcı olmayı hayal eder. O yaşlarında “savcı” kelimesini söyleyemeyen Çakır, dileğini “Ben de o kadın gibi savaşçı olacağım” şeklinde ifade eder ve öyle de olur.
Üniversitede hukuk okuyan ve avukat olan Çakır, Yüzümle Mutluyum Derneği’nin, İşitme Engeliler ve Aileleri Derneği’nin ve Nadir Hastalıklar Ağı’nın eş zamanlı çalışmalarına katılarak farkındalık yaratma ve algıları değiştirme misyonuna yönelir. Aynı zamanda işitme engelli olduğu için engelli haklarına yönelik de çalışmalar yapmayı sürdüren Çakır, dernek aracılığıyla yaptığı sunumlarda asıl farklı olanın insanların değil toplumun bakış açısı olduğunu söyler ve ekler: “Ben sendromumla mutluyum, kendimi farklı görmüyorum ama toplum beni farklı görüyor. Oysa benim de gözlerim sizinkiler gibi mavi.” #TEDxVefaWomen
#CesaretiniParlat

Derneğimizden Zeynep Çakır @tedxvefawomen da sahne aldı, bakış açılarını değiştirmeye devam etti.

@ted
@tedx_official

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen III. Kariyer Günleri etkinliğinde çok verimli ve keyifli birgün geçirdik. Bizi bu etkinliğe davet eden ve bizimle yakından ilgilenen
Psikolojik Danışmanlık Kulübü üyesi Sn. Hanifenur Kılıç’a çok teşekkür ederiz.
@yildizteknikpdk

Zürih’ te düzenlenen üyesi olduğumuz IFHOHYP yıllık genel kuruluna katıldık, dernek faaliyetlerimizi paylaştık, farkındalığı artırma ve farklılıkların temsili bağlamında uluslararası işbirliklerinin önemine dikkat çektik. Kısa sürede yakaladığımız ivmenin global çapta etkilerini görmek sevindirici. Yüzümle Mutluyum Derneği olarak her platformda etki alanımızı artırmaya ve değer katmaya devam edeceğiz. / We attended IFHOHYP annual general meeting in Zürich and discussed representation of diversities. Glad to set long term collaboration for better future.

Derneğimiz tarafından global çapta ilk defa Mayıs ayında düzenlediğimiz ‘Yüzümle Mutluyum Haftası’ kampanyamız İnflow Awards 2019 finallerinde tek sivil kuruluşu olarak küresel firmalarla beraber finale kalmıştır, hiç bir ajans desteğimiz olmadan tamamen gönüllü çabamızla yaptığımız çalışmanın geniş çapta ses getirmesi ve başarıya erişmesi daha da önemlisi farkındalığı artırmamız hedeflerimiz bağlamında sevindirici. Bakış açılarını değiştirmeye, değer katmaya devam edeceğiz…

Bir araya gelerek yemek yedik, Türk İşaret Dili pratiği yaptık, farkındalığa dikkat çektik. Bize leziz yemekleriyle kapılarını açan ve gün boyunca elde ettiği gelirini derneğimize aktaran @benusenev duyarlılığı için teşekkür ederiz.


@likefest
 te birbirinden güzel 3 günü geride bıraktık. Ziyaretçilerimize teşekkür ederiz. Bilgilendirici, eğlenceli, dopdolu bir etkinliğe daha imza attık. Bakış açılarını değiştirmeye devam

“Farklı bir tavırla karşılaştığımda karşımdakine gülümseyerek olayı çözüyorum.” 35 yaşındaki Gamze Uysal, Treacher Collins Sendromu (Bir gen bozukluğu hastalığı) ile dünyaya gelmiş bir genç kadın. Yüzündeki farklılık günlük yaşamını zorlaştırsa da bir yandan da hayatı bambaşka bir gözle görmesini sağlamış. Sohbet ettiğinizde bir süre sonra yüzündeki değil, sözlerindeki farklılık ilginizi çekmeye başlıyor. Gamze’yle 2018 yılının mayıs ayında kurulan Yüzümle Mutluyum Derneği sayesinde tanışma fırsatı buluyoruz. Dernek, Uysal gibi doğuştan ve sonradan yüzünde farklılığı olan birey ve ailelere manevi destek vermeyi amaçlıyor. Derneğin yaptığı araştırmaya göre Türkiye genelinde ortalama 720 bin kişi bu farklılıklara sahip. Derneğin kurucusu Emre Erdal’ın kızı Elif de aynı sendromla dünyaya gelmiş. Hatta iki yaşındaki Elif, derneğin yüzü olmuş. Elif gibi çocukların ve gençlerin ileride zorluklar yaşamaması için toplumsal algıyı değiştirmeye yönelik dernek çalışmalarına kendini adayan Erdal’la bir araya gelip sohbet ettik.

LİNK : https://www.sabah.com.tr/pazar/2019/06/09/herkes-biricik-ve-essizdir

FOTOĞRAF: SAFFET AZAK

TBMM’ de gerçekleşen Nadir Hastalıklar Meclis Araştırma Komisyonu’ na derneğimizi ve @nadirhastaliklaragi nı temsilen katıldık.
Eski sağlık bakanı Sn. Ahmet Demircan başkanlığında toplanan komisyonda milletvekilleri , bakanlık ve kamu kuruluşları temsilcileri ile meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle sorunlar ve çözüm önerileri üzerine verimli bir toplantı gerçekleştirdik.

Honored to be invited to opening speech of ‘ Model United Nations Conference’ organised by Acıbadem Acutrain in İstanbul. We shared our global movement, we’ll consider moving ‘ Face Equality’ to United Nations agenda. / Acıbadem Acutrain tarafından düzenlenen ‘ Model Birleşmiş Milletler’ konferansı açılış konuşmasında söz aldık, farklı ülkelerden katılımcıların da olduğu gruba uluslararası faaliyetlerimizden bahsettik. Yüz Eşitliği kavramını ‘ Birleşmiş Milletler’ gündemine almak için çalışmalarımız devam edecek.

Business Channel Tv’de, Yeter Pekeser’in sunduğu Gökkuşağı programına konuk olduk, dernek faaliyetlerini, görünür farklılığı olan bireylerin yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini paylaştık.

Woman Tv canlı yayında ‘Yüzümle Mutluyum Haftası’ nı anlattık. / Talking about ‘Face Equality Week’ in Turkish Woman Tv

Artı TV Gün Başlıyor programına canlı yayın konuğu olduk, Yüzümle Mutluyum Haftası’ nı anlattık. Program linki profildedir.

We are in Eurordis meeting, representing our alliance ‘Face Equality International. Today is the first day of our campaign. We are spreading the word ‘Face Equality ‘ with butterfly stickers. Thanks to Eurordis president, board members and participants for support. / Eurordis toplantısında üyesi olduğumuz ‘Face Equality International ağını temsil ediyoruz. Yüz eşitliği kavramını kelebek çıkartmalarıyla yayıyoruz. Destekleri için Eurordis başkanı, yönetim kurulu üyeleri ve katılımcılara teşekkürler. @eurordis@faceequalityint

Bugün bir ilke imza attık!
Yüzümle Mutluyum Derneği olarak, paralimpik yüzücülerimizle birlikte çok keyifli bir söyleşi için Özel Yeniokul İlkokul ve Ortaokulundaydık. Milli sporcularımızın başarı hikayelerini dinlerken, farklılıklarının onlara engel olmadığını gördük.
Bu önemli günde bize kapılarını açan Özel Yeniokul İlkokul ve Ortaokulu Müdürü ve öğretmenlerine,
Uluslararası ve Türkiye şampiyonu Miraç Mola’ya,
Uluslararası ve Türkiye şampiyonu Berkin Kutlu’ya
Uluslararası ve Türkiye şampiyonu Karin Öcal’a,
Paralimpik yüzücü Burak Mola’ya,
Sevgili antrenörlerine,
Ve bu organizasyonda en çok emeği geçen sevgili dernek üyemiz Aslı Karadeniz’e çok teşekkür ederiz.

Acıbadem Üniversitesi @acugonulluleri Bahar Yaklaşımlarına katıldık. Diğer stk’larla tanışıp verimli bir gün geçirdik. @acugonulluleri çok teşekkür ederiz.

İstanbul Kültür Üniversitesi @ikukariyerkulubu tarafından bu yıl 3. kez düzenlenen @kariyeronursalodulleri bu sene derneğimizin ismi anıldı. Çeşitli kategorilerde ülkemizin en başarılı seçilen isimlerine ödül verilen gecede unutulmaz anlar yaşadık, farkındalığımızı artırdık. Emeği geçenlere, faaliyetlerimize destek verecek sanat, edebiyat, iş dünyasının değerli isimlerine, derneğimizi tercih edip bizleri onurlandıran @ikukariyerkulubu üyelerine teşekkür ederiz. Ön yargıları hep beraber parçalamaya devam. Bakış açını değiştir, değişimi gör.

Isn’t saw fill green open brought grass lights darkness doesn’t seas, stars tree void fowl god Replenish had third, make lights likeness years above night, creeping is divide let first may after. Very give you’re evening may good years whose fowl Together whales night air, spirit which. Whose creepeth can’t dry second and whales. Their herb winged.

Read More

Marmara Engelli Ögrenci Birimi Koordinatörlüğü ve Engelsiz Kariyer’in işbirliğiyle düzenlenen konferansta “Önyargının Öncüsü Sağlamcılık” kavramını engellilik bağlamında ele aldık. Derneğimiz Yönetim kurulu üyesi Pınar Emir’in konuşmacı olarak katıldığı bu organizasyonu sağlayan sayın Zuhal Pek’e, değerli konuşmacı sayın Engin Yılmaz’a, Moderatör sayın Mehmet Kızıltaş’a ve Marmara Üniversitesi Rektörlüğüne çok teşekkür ederiz.